Chateau Musar 2000

Producent: Chateau Musar
Apelacja: Bekaa Valley, Odmiana: Cabernet Sauvignon, Cinsault, Carignan, Rocznik: 2000, Cena: 220 zł

Producent: Chateau Musar

Apelacja: Bekaa Valley

Odmiana: Cabernet Sauvignon, Cinsault, Carignan

Rocznik: 2000

Cena: 220 zł

Rodzina Hochar

Chateau Musar to winiarskie przedsięwzięcie rodziny Hochar. Francuski rodowód rodziny sięga średniowiecza i krucjat krzyżowych podczas których osiedlili się w Libanie. W 1930 Gaston Hochar inspirowany wielowiekowymi tradycjami winiarskimi Libanu, a także licznymi podróżami do Bordeaux rozpoczął własną produkcje wina. Ciekawa jest również historia z czasów drugiej wojny światowej, w czasie której stacjonujący w Libanie Major Ronald Barton z Chateau Langoa Barton został przyjacielem rodziny i wspierał winiarskie inicjatywy. Serge Hochar syn założyciela skończył enologię w Bordeaux i w 1959 roku przejął stery winiarni. Następnie spędził 18 lat udoskonalając kupaż z odmian francuskich, a 1984 roku został wybrany pierwszym „Człowiek roku” magazynu Decanter za produkcję jakościowych win w niepewnych i ciężkich czasach wieloletniej wojny domowej. Chateau Musar jest jedną z najważniejszych i największych z około 30 winiarni Libanu.
Obecnie winiarnię prowadzi trzecie pokolenie: Gaston i Marc synowie Serga oraz Ralph syn brata Serga. Gaston zarządza obecnie codzienną działalnością winnicy Chateau Musar, natomiast Marc z kuzynem zajmują się jej komercyjnymi aspektami.

corksout.com

Bekaa Valley

Związki Libanu z winem sięgają czasów starożytnych. Przodkami współczesnych mieszkańców tych ziem byli słynni Fenicjanie, którzy sprowadzili winorośl do Grecji, Egiptu
i Włoch. Wina z tych ziem wielokrotnie wspominane są w Biblii, na przykład Kana, gdzie Chrystus zmienił wodę w wino, znajduje się w pobliżu portu Tyr na południu Libanu.
W mieście Baalbek, natomiast znajdziemy ruiny świątyni na cześć boga wina Bachusa.
To jezuickim misjonarzom, którzy w XIX wieku pokazali elementy francuskiej szkoły winiarskiej mieszkańcom tych ziem, zawdzięczamy podwaliny współczesnego przemysłu winiarskiego.
W regionie Bekaa Valley produkowana jest większości wina tego kraju, a znajdziemy głównie odmiany charakterystyczne dla basenu morza śródziemnego jak Carignan, Grenache, Syrah, Mourvedre, Cabernet Sauvignon, Merlot, Ugni Blanc, Clairette, Chardonnay. Spotkać również można odmiany rdzenne dla tego terenu jak Obaidehi i Merwah.
Dolina Bekaa w której tradycje winiarskie sięgają 6000 lat, ma sprzyjające warunki dla uprawy winorośli mimo że równoleżniki zdają się mówić co innego. Odpowiedzią jest położenie winnic na poziomie 1000 m względem morza, co zapewnia niższe temperatury, a zimne noce i ciepłe dni sprzyjają pełnej dojrzałości gron. Innym aspektem są gleby bogate w wapienie i żwiry dające charakteru powstającym tam winom.

fernandobeteta.com

Winifikacja

Kupaż Chateau Musar składa się z Cabernet Sauvignon, Carignan i Cinsault, uprawianych na winnicach Doliny Bekaa blisko miejscowości Aana i Kefraya. Gleby są bogate w żwir na podkładzie wapiennym, a średni wiek winorośli to 40 lat. Plon jest bardzo niski, a wydajność waha się między 15,a 35 hl z hektara.
Każde wino Chateau Musar produkowane jest naturalnie, zgodnie z filozofią jak najmniejszej inwazyjności, a od 2006 roku jako pierwsza winiarnia w Libanie posiada certyfikat uprawy organicznej
Winifikacja dla każdej z odmian ma miejsce osobno. Winogrona fermentują w kadziach cementowych, po 6 miesiącach zlewane znad osadu wędrują na 12 miesięcy do nowych beczek francuskich z dębu Nevres. Po tym czasie następuje mieszanie i przelanie do butelek bez filtracji na kolejne 4 lata. Wino opuszcza winiarnie w siódmym roku od zbioru.

Chateau Musar 2000

Analizując każdy aspekt związany z tym winem dochodzimy do wniosku, że Chateau Musar zdecydowanie należy do grona win specjalnych. Specjalnych pod każdym względem: tradycji obszaru, historii rodziny, metod i filizofii wytwarzania. Należy do bardzo małego grona win świata, które opuszczając winnice jest gotowe do picia przy jednoczesnym bardzo długim potencjale starzenia. Degustowane roczniki z lat 80 tych wciąż zachwycają dobrą formą, co dopiero rocznik 2000.
Podczas serwisu skupić należy uwagę na solidny osad i lekką mętność, a dekantacje przeprowadzić z uwagą i bez pośpiechu po uprzednim pionowym postawieniu butelki na dłuższy czas. Mówimy tu o winie wrażliwym, dlatego zaproponowałbym wąską karafkę w stylu Riedel Merlot z mniej inwazyjnym dostępem powietrza. Kieliszki typu bordoskiego o dużej pojemności z szeroką czaszą. ( bądźmy świadkami rozwoju wina w kieliszku)

Czego się możemy spodziewać?

Wino o małym wysyceniu koloru granatowo rubinowego z dużą dozą refleksów ceglanych zdecydowanie świadczące o wieku. Lekko mgliste. Nos dość intensywny, dojrzały, wiejsko-funky z dozą lotnej kwasowości. Po chwili aromaty dojrzałego wina: suszone liście, drewno, tytoń, ziemia, suszone ciemne owoce. Usta wytrawne z wtopioną taniną, zaznaczoną kwasowością, dość długie i zintegrowane. Wino ewidentnie kontemplacyjne, nie łatwe, ale może sprawić dużo długiej przyjemności

Wino najchętniej połączyłbym z autentycznym daniem z czasów Fenicjan, jednakże nie jest to takie proste….Alternatywnie, postawiłbym na połączenie regionalne, tradycyjne i dość rustykalne w stylu i smaku jak długo pieczona i macerowana w ziołach gicz jagnięca z nadziewanym kaszanką bakłażanem.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.