Comm.G.B.Burlotto Verduno Pelaverga 2017

Producent: Azienda Agricola Commendatore G. B. Burlotto, apelacja: DOC Verduno Pelaverga/ DOC Verduno, odmiana: 100 % Pelaverga, rocznik: 2017, cena: 105 zł

Producent: Azienda Agricola Commendatore G. B. Burlotto

Apelacja: DOC Verduno Pelaverga/ DOC Verduno

Odmiana: 100 % Pelaverga

Rocznik: 2017

Cena: 105 zł

Producent

Winiarnia została założona w XIX wieku przez Giovanni Batiste Burlotto, który w znacznej mierze przyczynił się do rozsławienia win z Barolo. Był prekusrorem m. in butelkowania win, które do tej pory sprzedawane były w beczkach lub demijohns. W uznaniu zasług dla regionu otrzymał tytuł Il Commendatore. Winiarnię Burlotto prowadzi obecnie Fabio Alessandria, wnuk założyciela, pod którego pieczą winiarnia znowu wraca do panteonu gwiazd zwłaszcza jeśli chodzi o wina Barolo z legendarnej działki Monvigliero- grand cru z Verduno. Uprawa endemicznej piemonckiej odmiany Pelavergi jest specjalnością rodzinną od początku XIX wieku. Produkcja wina jest mocno tradycyjna, z naciskiem na duże dębowe beczki, chociaż preferuje się tu raczej dąb francuski niż slawoński.

Fabio Alessandria

źródło: grandibottiglie.com

Region

DOC Verduno w Piemoncie oddane jest uprawie tylko jednej winorośli – Pelaverga Picollo. Do produkcji DOC „Verduno Pelaverga” lub „Verduno” potrzeba minimum 85% winogron Pelaverga,  pozostałe 15% musi być w oparciu o inne odmiany piemonckie. Apelacja powstała w 1995 roku i zajmuje ok 20 ha wokół miasteczka Verduno w prowincji Cuneo na południe od Alby. Winnice położone są na glebach wytworzonych z typowych dla tego regionu margli (duża zawartość wapnia i iłu).

źródło: italianwinecentral.com

 Odmiana

Endemiczna czerwona  odmiana piemoncka wykorzystywana przez wieki w kupażach z Barberą i Nebbiolo – od kilkudziesięciu lat daje wina jednoodmianowe. Późno dojrzewa  za to odporna jest na wiosenne przymrozki. Daje wina delikatne i aromatyczne. Pierwsze wzmianki o tej odmianie pochodzą z XV wieku, a współcześnie hodowlą tej winorośli zajmuje się kilku producentów.
U Burlotto winogrona zbierane są ręcznie, maceracja przebiega w dużych beczkach z dębu francuskiego, a wino częściowo dojrzewa w stali i  częściowo w beczkach przez okres 5 miesięcy.

Degustacja

Wino w kolorze jasno rubinowym, połyskliwe ze średnią woskowatością. Nos jest średnio intensywny , młody z wybijającą się nutą pieprzu i wiśni. Wino jest wytrawne, z zaznaczoną kwasowością, gładką i delikatną taniną. Bardzo soczyste i przyjazne mimo 14,5 %  dobrze ukrytego alkoholu. Średnego ciała z przyjemnym pikantym finiszem. W ustach moc owoców czerwonych gdzie wiśnie, czereśnie wybijają się na pierwszy plan. To wszystko doprawione pieprzem i zieloną papryką. W ustach użycie beczki nie jest takie oczywiste  co tłumaczyć możemy ich wielkością. Podawał bym w kieliszku burgundzkim, schłodzone do 16 °C aby nadać winu świeżości. Bez dekantacji. Wino nie ma potencjału starzenia dłuższego niż 5 lat, a stworzone jest żeby cieszyć się nim właśnie teraz. Jeśli chodzi o wine pairing pod uwagę brałbym ciężar wina, kwasowość jako główny element struktury, intensywność aromatów i ich profil. Myślę że region też byłby dobrym punktem do inspiracji. Zaproponowałbym na przykład carpaccio z sarny z truflami.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.