Domaine Baud Poulsard 2016

Producent: Domain Baud, apelacja: Cotes du Jura, odmiana: Poulsard, rocznik: 2016, cena: 77 zł.

Producent: Domain Baud

Apelacja: Cotes du Jura

Odmiana: Poulsard

Rocznik: 2016

Cena: 77 zł

Producent

 

Rodzina Baud z regionem spowinowacona jest już od 9 pokoleń. W 1742 roku Jean Francois Baud osiadł na tym terenie i posadził pierwsze winorośle. Obecnie najmłodsze pokolenie Bastienne i Clémentine podtrzymują rodzinną tradycję, uprawiając winorośl na obszarze 20 ha w trzech apelacjach: Côtes du Jura, Château-Chalon, L’Étoile. W 2014 roku wstąpili do Stowarzyszenia Terra Vitis skupiającego winiarzy, którzy w swojej pracy kierują się poszanowaniem przyrody i stosują wyłącznie ekologiczne metody uprawy winorośli i produkcji win.

Bastien, Alain et Clémentin Baud

źródło: olivierarques.com

Region

Jura to niewielki i zapomniany przez świat francuski region wciśnięty pomiędzy Burgundię, a Szwajcarię w skład którego wchodzi 7 apelacji: Côtes du Jura, Château-Chalon, L’Étoile, Arbois, Arbois Pupillin Cremant du Jura, Macvin du Jura. Apelacja zezwala na uprawę 5 odmian: lokalne to Poulsard, Trousseau i Savagnin z których powstają arcyciekawe wina o mocno nie komercyjnej stylistyce, oraz klasyczne odmiany francuskie w postaci Pinot Noir i Chardonnay. Region charakteryzuje się chłodnym klimatem kontynentalnym, a wzgórza na których znajdują się winnice bogate są w margle, wapienie i łupki. Ciekawostka może wydawać się fakt że w regionie czerwone wina podaje się przed białymi które zwykle bywają bardziej charakterne. Najsłynniejszym i przy okazji mocno niszowym  winem regionu jest Vin Jaune, czyli wino żółte z Chateau Chalon oparte
o odmianę Savagnin.

Źródło: Anconaswine.com

Odmiana

Poulsard jest być może najstarszą odmianą czerwoną regionu Jura, a imię zawdzięcza dzikiej jadalnej jagodzie Pelousse  z północnej części regionu. Poza Jurą możemy go spotkać  w apelacji Bugey przy Sabaudii, gdzie wykorzystywany jest do produkcji win różowych i musujących. Sadzony jest od XV wieku i był swego czasu najpopularniejszą odmiana w regionie, co niestety nie przełożyło się na karierę międzynarodową. Grona Poulsarda dają wina bardzo jasne w związku  z cienką skórką i brakiem fenoli odpowiadających za kolor. Odmiana jest  bardzo wrażliwa na choroby jak szara pleśń i mączniak rzekomy. Wcześnie puszcza pąki co dodatkowo naraża krzewy na wiosenne przymrozki. Areał upraw to ponad 300 ha.

Degustacja

Wino o  jasno wysyconym rubinowo rdzawym kolorze, słabo przejrzyste. Nos średnio intensywny z wyczuwalną lotną kwasowością i delikatną czerwoną owocowością w tle.  Intrygujący. W ustach wino ultra wytrawne gdzie kwasowość gra pierwsze skrzypce i jest  głównym elementem struktury przy chłodno-klimatycznym 12% alkoholu i lekko zaznaczonej taninie. Wino jest dość surowe z rustykalnym sznytem w smaku objawiającym się nutami kiszonki, grzybów, mokrych liści i suszonych czerwonych owoców. Dość długie i lekko/średnio zbudowane z wytrawnym, ściągającym finiszem.Wino przy dość wątłej budowie jest wielowymiarowe. Tajemnicze i poetyckie.

Producent rekomenduje serwis w temperaturze 11-14 ºC a potencjał starzenia określa na 5 lat. Moim zdaniem wystarczą okolice 15 stopni czyli lekkie schłodzenie, które doda winu wigoru. Rocznik 2011 kilka miesięcy temu dawał mi nadal dużo przyjemności przy mocno widocznej ewolucji. Wino ewidentnie gastronomiczne gdzie świdrująca kwasowość aż mocno prosi się kawałek sera. Może ciekawym zestawieniem był by Morbier, półtwardy ser z Jury, lżejszy  brat Comte, serowej gwiazdy regionu. W pracy paruje go z tatarem z polędwicy wołowej w towarzystwie esencji z pieczonej cebuli, marynowanej opieńki, ogórka kiszonego i pudru z pieczarki.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.