Producent: Patricius
Region: Tokaj Hegyalja
Odmiana: 70% Furmint 30% Harslevelu
Rocznik: 2002
Cena: 460 zł
Producent
Winiarnia Patricius należy do czołówki producentów Tokaju, a właścicielami są Dezsö Kékessy i jego córka Katinka Kékessy. Rodzina ta ma długie tradycje winiarskie, od XVIII wieku jej przodkowie – poważana, rodzina Okolicsányi była w posiadaniu bardzo cenionych parceli w Tokaju, Szegi i Szõlõske. Należą do stowarzyszenia „Tokaj Renaissance” zrzeszającego czołówkę prdouctentów Tokaju promujących region na scenie międzynarodowej oraz zachowujących wysokie standardy produkcji. Pod koniec lat 90 tych Dezsö odrestaurował winiarnie z tradycjami XIX wiecznymi. Obecnie posiadłość to 85 ha wokół 5 tokajskich wiosek w tym 8 historycznych winnic premier cru w: Szárhegy, Cigány, Várhegy, Lapis, Bendecz, Sajgó, Mestervölgy i Teleki wyznaczonych królewskim dekretem w 1737 roku.
vinisfera.pl
Region
Tokaj Hegyalja w dosłownym tłumaczenie oznacza pogórze tokajskie w skład którego wchodzi 27 wsi w północno wschodniej części Węgier oraz 7 wsi po stronie słowackiej. Pogórze to stanowi element Gór Zemplińskich w Karpatach Zachodnich.
Tokaj cieszy się długimi słonecznymi latami, a suche jesienie i poranne mgły, stworzone przez spotkanie dwóch rzek, rzek Tisza i Bodrog sprzyjają powstawaniu szlachetnej pleśni Botrytis Cinerea. Porażone grona noszą nazwę „aszu” z których zrobione wina słodkie dały Tokajowi międzynarodowy rozgłos. Region ten to kraina wygasłych wulkanów, także to co kryje ziemia to kolejny ważny aspekt tego terroir. Gleba jest w dużej mierze gliniasta lub lessowa z podłożem wulkanicznym.
Pierwsze wzmianki o winach aszu to przełom XVI/XVII wiek, a pierwsze świadome wytworzenie wina w tym stylu przypisuje się Szepsi Laczkó Máté w roku 1631 roku. XVIII wiek i działania księcia Rakoczego dały początek pierwszej na świecie klasyfikacji winnic w regionie dzieląc je na kilka klas: Great First Growths, First Growths, Second Growths and Third Growths. Proces ten zakończył się królewskim dekretem w 1737 roku. Kolejna klasyfikacja ukończona została w 1772 roku. W 2002 roku region został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
guildsomm.com
Odmiana
Furmint to najważniejsza odmiana regionu zajmująca 60% upraw, daje winom strukturę, kwasowość, bogactwo i co najważniejsze przy winach aszu łatwo rodzynkuje. W 2012 ustalono, że Furmint jest naturalną krzyżówką starej odmiany gouais blanc (znanej także jako heunisch weiß) i alba imputotato. Hárslevelű ( znaczenie: liść lipy) to druga co do nasadzeń odmiana Tokaju dająca owocowe aromaty, miękkość, bujność, jest również naturalnym potomkiem Furminta.
W regionie uprawiać można jedynie odmiany białe. Możemy spotkać również: Sárgamuskotály ( Muscat Lunel) czyli Muscat Blanc à Petits Grains, stara odmianę Köverszőlő, szczep Zéta zwany kiedyś Oremus czyli cross Furmint x Bouvier oraz Kabar – krzyżówkę Harslevelu i Bouvier.
Ampelography – General Treatise on Violorel (Viala & Vermorel, Paris 1901-1910)
Wino
Termin Aszú Eszencia znany jest od początku XIX wieku, a jako oficjalny poziom jakości wprowadzony został w latach 70-tych w czasach komunizmu, jako produkt przejściowy między winami 6 puttonyos Aszu, a Eszencia. Metoda produkcji podobna jak przy winach aszu lecz bez wskazywania ilości puttonyos. Aszu Eszencia nazywana często 7 puttonyos Aszu posiada cukier resztkowy powyżej 180 g/l.
Dla konsumentów nie było jasnej granicy między Aszu Eszencia, a Eszencia dlatego władze zdecydowały się na likwidacje tej kategorii, a rocznik 2009 był ostatnim, który wprowadził Aszú Eszencia na rynek (od 2013 wraz z nowymi zasadami każde wino między 120 a 450 gram cukru nosi jedną nazwę – Aszu)
Patricius Tokaji Aszueszencia 2002 Szárhegy dűlő to blend 70% Furminta i 30 % Harslevelu fermentowanego i leżakowanego w beczkach przez 3,5 roku. Butelkowanie miało miejsce w lutym 2007. Wino ma 224 g cukru przy prawie 12 g kwasu. Pojemność butelki to 375 ml.
Winogrona pochodzą z parceli premier cru Szárhegy w miejscowości Sáraszadány, gdzie podłoże bogate jest w piroksen i andezyt składniki skał magmowych i metamorficznych odpowiadających z mineralność i kompleksowość. Rocznik 2002 należy do najlepszych w tej dekadzie.
Wino zdaje się być nie lada gratką dla fanów regionu. Niedługo obchodzić będzie 18 urodziny co zdaje się być dobrym momentem do degustacji. Mimo upływu tylu lat wino należy do ekskluzywnego grona gdzie nie mamy jasnej górnej granicy potencjału dojrzewania. Rarytas.
disznoko.hu